Vandens šildytuvai, kitaip dar vadinami boileriai, sutinkami ne vienuose namuose. Tai – paprastas ir ekonomiškas būdas užtikrinti karšto vandens tiekimą. Kartais nutinka, kad vartotojai skambina meistrams ir sako – „Boileris sugedo“. Specialistai pastebi jog dažnai tai yra ne gedimai o paprasčiausios montavimo ar eksploatacijos klaidos.
Kaip išvengti tokių klaidų? Ką žinoti, kad boileris negestų ir veiktų daugybę metų?
Kad boilerio talpa nerūdytų iš vidaus – kontroliuokite slėgį
Boilerio talpa pradėjo rūdyti iš vidaus?
Boilerio vidinės sienelės padengtos emale, kuri apsaugo nuo santykio su vandeniu o tuo pačiu ir nuo galimos korozijos. Vandeniui kaistant, jo tūris didėja, slėgis kyla o emalė nuo spaudimo gali sutrūkinėti.
Ką daryti, kad taip nenutiktų? Montuojant boilerį, būtina įrengti išsiplėtimo indą ir apsauginį vožtuvą. Išsiplėtimo inde esanti speciali membrana absorbuoja nedidelius slėgio svyravimus, o visišką saugumą užtikrina apsauginis vožtuvas. Slėgiui viršijus normą, per šį vožtuvą pasišalina vandens perteklius.
Atminkite – gamintojo garantija galioja tik tada, jei įrenginys yra tinkamai sumontuotas, laikantis gamintojo pateiktų nurodymų.
Kaip išvengti išorinės korozijos? Neutralizuokite elektros krūvį
Boilerio talpa pradėjo rūdyti iš išorės?
Taip nutinka dėl elektrokorozijos, kurią sukelia vandens sistemoje esantis elektros krūvis. Nors šis krūvis nedidelis, plika ranka nejaučiamas, tačiau ignoruoti jo negalima.
Krūviui neutralizuoti, reikalinga tinkamas įžeminimas. Kitas dalykas, kas padeda neutralizuoti krūvį – tai magnio anodas, montuojamas boilerio viduje. Magnio anodas tirpsta, jo paprastai užtenka 2 – 4 metams. Kai anodo lieka mažiau nei pusė, būtina jį pakeisti nauju. Magnio anodų rasite čia.
Kad apsauginis vožtuvas nepraleistų vandens – reikalinga profilaktika
Vožtuvas ėmė leisti vandenį? Greičiausiai, vožtuvas apkalkėjo arba viduje prisikaupė šiukšlių, todėl jis nebeužsidaro. Kaip to išvengti?
Perkant boilerį, pakuotėje rasite, gamintojo įdėtą, tam skirtą apsauginį-atbulinį vožtuvą, kuris turi specialią rankenėlę – ją prasukus (pasukama iki trakštelėjimo, jei reikia kelis kartus), išbėga šiek tiek vandens, o kartu pasišalina susikaupę nešvarumai.
Prasukant rankenėlę, privalu vadovautis instrukcijomis ir būti atsargiam – iš apsauginio vožtuvo ištekantis vanduo gali būti karštas. Profilaktinį vožtuvo valymą rekomenduojama atlikti kartą per mėnesį.
Įsitikinkite, kad ant vožtuvo yra uždėta žarnelė, skirta nubėgti vandeniui. Jei dėl viršslėgio arba netinkamai veikiant apsauginiam vožtuvui, iš jo pradės bėgti vanduo, žarnelė saugiai nukreips vandenį į kanalizaciją. Jei žarnelės nebus, vanduo pateks ant grindų arba ant paties boilerio.
Vandens lašėjimas iš apsauginio vožtuvo, tuo metu kai vyksta šildymas ir dar kurį laiką po to yra normalus reiškinys (tai nėra gedimas), nes tokiu būdų yra pašalinamas viršslėgis. Neskubėkite keisti apsauginio vožtuvo nauju, juo labiau ne originaliu, kuris atlaiko didesnį slėgį nei gamintojo leidžiama, nes tada prarasite garantiją! Norint išvengti vandens lašėjimo, sumontuokite išsiplėtimo indą skirtą vandentiekio sistemai.
Vanduo bėga pro flanšą, nors boileris visai naujas? Patikrinkite veržles
Jei boileris ką tik sumontuotas, o per flanšinę jungtį bėga vanduo (dažniausiai taip atsitinka šylant vandeniui, kai kyla slėgis) – tai reiškia jog šildytuvą montavęs meistras savo darbo neatliko iki galo. Gamykloje visi flanšai priveržiami automatizuotu būdu, tačiau dėl vienokių ar kitokių priežasčių, kai kurios veržlės atsipalaiduoja. Todėl instrukcijose nurodoma – prieš pajungiant boilerį, būtina patikrinti ir, jei reikia, papildomai priveržti veržles.
Vanduo nesušyla, šyla lėtai, sunaudojama daug elektros energijos? Kaltos kalkės
Vanduo šyla per lėtai, o boileris sunaudoja daug elektros energijos? Taip nutinka, kai apkalkėja šildymo elementas, boileryje kaupiasi kalkės ir kiti nešvarumai. Kaip to išvengti?
Pirma, rekomenduojama rinktis boilerį su keraminiu kaitinimo elementu, kuris yra specialioje kapsulėje ir tiesiogiai su vandeniu nekontaktuoja – tokie yra visi firmos Dražice boileriai. Tinkamą Jums boilerį rinkitės čia.
Antra, rekomenduojama kas 2-4 metus išvalyti boilerio vidinę talpą nuo susikaupusių nešvarumų, o šildymo elemento kapsulę nukalkinti specialiu skysčiu. Nebandykite kalkių sluoksnio pašalinti daužydami kietu daiktu, nes taip pažeisite emalę.
Vasarą, vanduo per šaltas, o radiatoriai šilti? Problema – uždarymo ventilis
Pasibaigus šildymo sezonui, kai vanduo pradedamas šildyti elektra, niekaip nepavyksta jo pašildyti iki reikiamos temperatūros? Patikrinkite, ar sistemoje sumontuotas uždarymo ventilis, ir įsitikinkite, kad buitinio vandens šildymo sistema yra atskirta nuo pastato šildymo sistemos.
Jei ventilis neįrengtas arba vartotojai pamiršto jį užsukti, vanduo iš boilerio šilumokaičio patenka į šildymo sistemą ir nespėja pakankamai sušilti. Vanduo, cirkuliuojantis po šildymo sistemą, yra vėsus, todėl gyventojai nepastebi, jog namuose tapo keliais laipsniais šilčiau – tiesiog, stebisi, kodėl boileryje nėra karšto vandens ir nustemba gavę sąskaitas už elektrą.
Tai retai pasitaikanti, tačiau brangiai kainuojanti klaida, todėl atsiminkite – šildymo sezonui pasibaigus, vandens šildymo ir patalpų apšildymo sistemos turi būti atskirtos.
Šildytuvas kaista, o šilto vandens yra mažai? Patikrinkite pajungimą
Šildytuvas šildo tačiau šilto vandens yra nedaug? Patikrinkite, ar šildytuvas yra tinkamai pajungtas. Šiltas vanduo, kaip ir šiltas oras, kyla į viršų, todėl boileris sukonstruotas taip, kad karštas vanduo būtų imamas iš viršaus, o šaltas paduodamas apačioje. Tokia konstrukcija neleidžia šaltam vandeniui per greitai susimaišyti su šiltu. Jeigu montavimo metu buvo neteisingai pajungti vamzdžiai, tai šaltas vanduo į boilerį gali patekti viršuje ir susimaišyti su šiltu vandeniu, o į kraną paduodamas vanduo bus paimamas iš apačios, todėl bus gerokai vėsesnis.
Prastas kvapas? Dažniausiai atsiranda dėl per didelio taupumo
Vartotojai kartais klausia – kodėl boilerio vanduo pradeda skleisti prastą kvapą?
Magnio anodas tirpdamas įgyja korėtą struktūrą, kurioje patogu veistis bakterijoms. Jei boileryje palaikoma numatyta 55°C temperatūra, bakterijos yra sunaikinamos. Jei vartotojai nusprendžia pataupyti ir nustato mažesnę temperatūrą, šioje struktūroje pradeda veistis bakterijos.
Atsiminkite, kad kvapas nėra pats blogiausias dalykas – kai nėra palaikoma tinkama vandens temperatūra, čia gali atsirasti žmogaus sveikatai pavojingos E. coli bakterijos. Tiesiog palaikykite tinkamą vandens temperatūrą.
Norint išvengti gedimų, tereikia vieno – atidžiai skaityti instrukciją
Boilerio gedimų galima išvengti, jei jis tinkamai sumontuotas ir tvarkingai eksploatuojamas.
Patikrinkite, ar montuojant boilerį buvo įrengtas vandentiekiui skirtas išsiplėtimo indas ir apsauginis vožtuvas, tarp kurio ir vandens talpos neturi būti jokios uždaromosios armatūros, ar atliktas įžeminimas, ar gerai priveržti varžtai, palaikykite tinkamą temperatūrą, kas kelis metus išvalykite boilerį nuo kalkių, laiku pakeiskite anodą ir laikykitės kitų instrukcijose pateikiamų nurodymų.
Vandens valymo įrenginiai, jungiami prie bendro namo prievado, prailgina bet kokios buitinės technikos tarnavimo laiką.
Tinkamai prižiūrimas, boileris gali be sutrikimų veikti daugybe metų.