Ką reikia žinoti renkantis kaminą kondensaciniam katilui?

Ką reikia žinoti renkantis kaminą kondensaciniam katilui? />

2022/05/06

Įsigijus kondensacinį dujų ar skysto kuro katilą, namų savininkams iškyla dar vienas klausimas – kaip ir kur įrengti kaminų sistemą, ir kokią? Ką reikia žinoti, renkantis kaminų sistemą? į ką reikia atsižvelgti, kaip nepadaryti klaidų ir priimti optimalų sprendimą? Ir – kaip ją prižiūrėti, kad prasidėjus naujam šildymo sezonui, netektų kviesti meistrų?

Ten, kur statomi kondensaciniai dujiniai katilai arba skysto kuro katilai, reikalingos specialios kaminų sistemos. Kieto kuro katiluose,  išmetamosios dujos yra aukštos temperatūros, todėl jiems skirtos kaminų sistemos gaminamos iš aukštai temperatūrai atsparaus nerūdijančio plieno. Kondensaciniai dujų bei skysto kuro katilai yra žematemperatūriai, išmetamųjų dujų temperatūra yra žemesnė, todėl kondensacinių katilų kaminų sistemos vidinė siena gaminama iš plastiko, o galutinė kaina – mažesnė.
Kaminų sistemos, skirtos kondensaciniams katilams, yra kelių rūšių – gaminamos iš plastiko (PP), plastiko – aliuminio (PP/AL) arba plastiko – nerūdijančio plieno (PP/NP). Kokia specifika pasižymi ir kur yra pritaikomas kiekvienas iš jų?

PP/AL kaminų sistemos – efektyviausias sprendimas statant naujus namus

Naujai statomuose namuose dažniausiai yra suprojektuota namą apšildanti katilinė. Išmetamųjų dujų pašalinimo klausimas sprendžiamas paprastai – katilas tvirtinamas ant sienos, besiribojančios su išore, naudojama koncentrinė plastiko ir aliuminio kaminų sistema, žymima PP/AL. Kamino vidinė siena yra iš plastiko, išorinė – iš aliuminio.
Dažnai užtenka vos 70 cm vamzdžio, pro kurį išmetamosios dujos patenka į lauką. Namai iš anksto projektuojami taip, kad horizontalus kaminas būtų atitinkamu atstumu nuo kaimyninių namų ir nebūtų nukreiptas, pvz. į terasą. Išmetamosios dujos neturi jokio kvapo, nebent šaltuoju sezonu yra matomas garas.

PP arba PP/AL kaminų sistemos – senos statybos individualiems namams

Senos statybos namuose dažniausiai būdavo įrengti kieto kuro katilai. Kad pastatas būtų maksimaliai apšildomas, toks katilas būdavo įrengiamas viduryje, o išmetamos dujos būdavo pašalinamos per kamino šachtą, t.y. per mūrinį kaminą.
Šiandien atsiranda ekonomiškai efektyvesnių ir aplinkai draugiškų sprendimų, o senų namų savininkai ryžtasi keisti kieto kuro katilą į kondensacinį dujų arba skysto kuro katilą. Tokiu atveju, tenka keisti ne tik katilą, bet ir pertvarkyti kaminų sistemą. Kaip tai daroma?
Jei kamino šachta pakankamai švari ir techniškai tvarkinga, užtenka panaudoti vienasienę plastiko (PP) kaminų sistemą. Jei šachta nešvari, užsinešusi suodžiais, voratinkliais ir kt., tada, kamino šachtoje įrengiama koncentrinė PP/AL sistema, kurios vidinė siena iš plastiko, o išorinė – iš aliuminio.

PP/NP – didelio galingumo katilams su išoriniu kaminu

Kai kaminą tenka išvesti per lauką, tada, naudojama koncentrinė PP/NP sistema, kurios vidinė siena yra iš plastiko, o išorinė iš nerūdijančio plieno. Kokiais atvejais įrenginėjama būtent tokia sistema?
Taip daroma, kai dideliam senam namui apšiltinti naudojamas aukšto galingumo katilas. Tokiems katilams, saugiam dujų išmetimui ir jų pašalinimui, yra reikalingas aukštas kaminas. Minimalų kamino aukštį nurodo gamintojai, o šis aukštis būtinas tam, kad susidarytų trauka ir kad dideli kiekiai išmetamųjų dujų nepatektų į aplinką 1-2 metro aukštyje, ten, kur vaikšto žmonės.
Jeigu name yra įrengtas mūrinis kaminas, t.y. kamino šachta – tokiu atveju, per šachtą išvedama PP arba PP/AL kaminų sistema. Jei šachta švari ir tvarkinga, naudojama vienasienė plastikinė kaminų sistema, jei netvarkinga – naudojama jau minėta koncentrinė plastiko ir aliuminio sistema.
Jei šachtos nėra, tenka įrenginėti išorinį kaminą, ir būtent tada prireikia trečiosios, koncentrinės kaminų sistemos PP/NP, kurios vidinė siena yra iš plastiko, išorinė – iš nerūdijančio plieno. Kodėl būtent nerūdijantis plienas? Nerūdijantis plienas yra kur kas brangesnis nei aliuminis, tačiau plienas yra atsparus tokiems veiksniams kaip ultravioletiniai spinduliai, atmosferiniai krituliai, ekstremalios temperatūros, staigūs temperatūriniai pokyčiai ir kt., ir idealiai tinka išoriniams kaminams.

Kam reikalinga lanksti PP sistema?

Standi vienasienė PP sistema naudojama tada, kai name yra įrengta tvarkinga, geros techninės būklės kamino šachta. Kada naudojama lanksti PP sistema?
Lanksti vienasienė PP sistema naudojama tuo atveju, kai kaminą tenka išvesti per šachtą, tačiau šachta yra netaisyklingos formos, t.y. kreiva. Taip atsitinka dėl statybinio broko arba tais atvejais, kai šildymo sistema įrenginėjama sename name, kuris daug kartų buvo keičiamas, renovuojamas, pristatomi papildomi aukštai ir kt.
Tiek standžios, tiek lanksčios PP sistemos kainuoja panašiai ir yra vienodai funkcionalios.

Kondensacinių katilų kaminų sistemų priežiūra — ką reikia žinoti?

Kondensacinių katilų kaminų sistemos pasižymi tuo, jog nereikalauja praktiškai jokios priežiūros ir jų, priešingai nei kieto kuro kaminų sistemų, nereikia profilaktiškai valyti.
Dažna vartotojų klaida yra paprasčiausias aplaidumas – pamirštama ant kamino viršaus uždėti apsaugines groteles. Vasarą, kai katilas nenaudojamas, paukščiai čia susisuka lizdus. Vėliau, išsiritę paukšteliai nesugeba savo jėgomis pakilti iš kamino ir dažnai tiesiog žūva, na, o gyventojai rudenį pastebi, kad kamine nėra traukos ir kviečiasi meistrus. Kartais pavyksta pasiekti ir pašalinti paukščių lizdą per rezervinę alkūnę, o kartais tenka ardyti kaminą.

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą? />

Kaip pasirinkti tinkamą dujinį katilą?

Augant dujinių katilų  paklausai ir pasiūlai labai nesunku pasimesti pasirinkimų gausoje. Šiandien rinkoje yra siūloma daugiau nei de&sca...

2018/12/31

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą />

Specialistų rekomendacijos renkantis elektrinį katilą

Galimybe įsirengti elektrinį katilą dažniausiai susidomi vartotojai, ieškantys efektyvaus, ekologiško bei patogaus namų šildymo būdo. Būsto ...

2022/05/11

Boilerio gedimai ar tiesiog montavimo ir eksploatacijos klaidos? />

Boilerio gedimai ar tiesiog montavimo ir eksploatacijos klaidos?

Vandens šildytuvai, kitaip dar vadinami boileriai, sutinkami ne vienuose namuose. Tai – paprastas ir ekonomiškas būdas užtikrinti karšto vanden...

2020/08/31